Parafia Jawornica

"Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu"

/KKK 1601/
Dokumenty wymagane aby uzyskać sakrament małżeństwa:
  • aktualne, tj. z datą do 3. miesięcy wstecz, metryki chrztu,

• dowody osobiste,

• ostatnie świadectwo katechizacji,

• zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie przedmałż. (nauki przedślubne)

• zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (tzw. ślub konkordatowy) lub akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny.

Kapłaństwo

"Sakrament święceń jest sakramentem, dzięki któremu posłanie, powierzone przez Chrystusa Apostołom, nadal jest spełniane w Kościele aż do końca czasów. Jest to więc sakrament posługi apostolskiej"

/KKK 1536/

Namaszczenie chorych

"Przez święte chorych namaszczenie i modlitwę kapłanów cały Kościół poleca chorych cierpiącemu i uwielbionemu Panu, aby ich podźwignął i zbawił; a nadto zachęca ich, aby łącząc się dobrowolnie z męką i śmiercią Chrystusa, przysparzali dobra Ludowi Bożemu"

/KKK 1499/

Sakrament POJEDNANIA I POKUTY

"Ci, którzy przystępują do sakramentu pokuty, otrzymują od miłosierdzia Bożego przebaczenie zniewagi wyrządzonej Bogu i równocześnie dostępują pojednania z Kościołem, któremu grzesząc, zadali ranę, a który przyczynia się do ich nawrócenia miłością, przykładem i modlitwą"

/KKK 1422/

Eucharystia

"Eucharystia jest źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego"

/KKK 1324/

"Przez sakrament bierzmowania (ochrzczeni) jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej"

/KKK 1285/
Wykaz dokumentów potrzebnych od uzyskania sakramentu bierzmowania:
  • metryka chrztu,

• zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie szkolnej,

• zaświadczenie o przygotowaniu do bierzmowania w parafii.

"Chrzest jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów"

/KKK 1213/

Wykaz dokumentów potrzebnych do udzielenia sakramentu chrztu:

• akt urodzenia dziecka (odpis),

• wyciąg z aktu ślubu kościelnego rodziców,

• dane o rodzicach chrzestnych,

• zaświadczenie z parafii zam. rodziców chrzestnych o praktykowaniu wiary.